Pelikán Udvar
A Pelikán Udvar egykor ...
Ez az egyemeletes lakóház, volt valamikor a Pelikán fogadó, amely barokk stílusban épült 1756-ban. Mai copf stílusú homlokzatát több átalakítás után, a XVIII. század második felében kapta. Félköríves kapuja zárókövében az 1756-os évszám és az IGS monogram olvasható. A Pelikán udvar déli szárnya kétemeletes, az udvar felé nyitott tornácokkal, az északi egyemeletes, hosszában végignyúló félköríves tornácokkal. A XIX. század elején a ház utcai földszinti helyiségeit a Pelikán vendégfogadó foglalta el. Udvari részén emelkedett a színházterem, amelynek egyik végében a karzat, a másikon a színpad, a zsinórpadlás és az öltözők kaptak helyet. Ebben a színházteremben 1790-től egészen 1873-ig tartottak előadásokat. Olyan legendás alakok léptek itt fel, mint Déryné, Kántorné és Laborfalvi Róza. Ennek emléket is állítottak az épület homlokzatán elhelyezett emléktáblával. Vándorszínész korában játszott itt Petőfi Sándor is.
és ma ...
A Kossuth utca 15. szám alatti kapun keresztül juthatunk az egyébként valóban szép belső udvarba, melyen keresztül egészen a Fekvő katona emlékműig eljuthatunk a belső térben.
Azonban a Pelikán Udvar kapuja olyan állapotban van, hogy az csekély anyagi és időráfordítással még megmenthető és széppé varázsolható.
Valaki tegye már meg azt a felajánlást, hogy szakértően kijavítja a hiányosságokat!
A székesfehérvári színházi élet napjainkban sem költözött el az épületből, hiszen itt található a kamara színház.
Ez a történelmi és építészeti örökség, valamint az időközben kiépült belső közterület hangulata, valamint az ott élő lakók sokkal több törődést, figyelmet, óvó gondoskodást érdemelnének.
És nem feledkezhetünk meg a város látnivalóit kereső hazai és külföldi vendégekről sem, akiknek az órajáték csodája, a belső tér hangulata után nagyon lehangoló képet mutat a Pelikán terem melletti átjáró után szembetűnő látvány.
Hogy kinek a dolga a takarítás, állagmegóvás, őrzés-védelem, az talán hamar megfejthető. Ezek után már csak a tettek mezejére kéne lépni!
Egyáltalán nem ördögtől való gondolat, hogy a teljes belső teret lezárjuk az éjszakai időszakban, hiszen az ott lakókon kívül másnak nincs dolga otthont éjszaka.
Várjuk a felajánlásokat!
Egyben, első lépésként csatlakozunk a Vörösmarty Színház színészeinek kezdeményezéséhez, és mindenkit arra kérünk, pártolójegyek vásárlásával segítse a fent látható kapu felújítását 2019-ben!