Pelikán Udvar
Ez az egyemeletes lakóház, volt valamikor a Pelikán fogadó, amely barokk stílusban épült 1756-ban. Mai copf stílusú homlokzatát több átalakítás után, a XVIII. század második felében kapta. Félköríves kapuja zárókövében az 1756-os évszám és az IGS monogram olvasható. A Pelikán udvar déli szárnya kétemeletes, az udvar felé nyitott tornácokkal, az északi egyemeletes, hosszában végignyúló félköríves tornácokkal. A XIX. század elején a ház utcai földszinti helyiségeit a Pelikán vendégfogadó foglalta el. Udvari részén emelkedett a színházterem, amelynek egyik végében a karzat, a másikon a színpad, a zsinórpadlás és az öltözők kaptak helyet. Ebben a színházteremben 1790-től egészen 1873-ig tartottak előadásokat. Olyan legendás alakok léptek itt fel, mint Déryné, Kántorné és Laborfalvi Róza. Ennek emléket is állítottak az épület homlokzatán elhelyezett emléktáblával. Vándorszínész korában játszott itt Petőfi Sándor is. A székesfehérvári színházi élet napjainkban sem költözött el az épületből, hiszen itt található ma még a kamara színház.
Ez a történelmi és építészeti örökség, valamint az időközben kiépült belső közterület hangulata, valamint az ott élő lakók sokkal több törődést, figyelmet, óvó gondoskodást érdemelnének.
És nem feledkezhetünk meg a város látnivalóit kereső hazai és külföldi vendégekről sem, akiknek az órajáték csodája, a belső tér hangulata után nagyon lehangoló képet mutat a Pelikán terem melletti átjáró után szembetűnő látvány.
Hogy kinek a dolga a takarítás, állagmegóvás, őrzés-védelem, az talán hamar megfejthető. Ezek után már csak a tettek mezejére kéne lépni! A kapu feletti felirat, valamint díszléc javítása nem sokba kerülne, csak akarat kéne hozzá!
Egyáltalán nem ördögtől való gondolat, hogy a teljes belső teret lezárjuk az éjszakai időszakban, hiszen az ott lakókon kívül másnak nincs dolga ott éjszaka.😬